Diğer Diller İçin
Futbol'un geleceği
»  Futbol'un geleceği -

FUTBOL'UN GELECEGI: Oyuncunun antrenman yükünü ve çalışma derecesini tayin için GPS ve minyatür akselerometrelerin kullanımı

(21 Eylül 2010) — Northumbria Universitesi'nde yapılan yeni bir çalışma dünya futbolu üzerinde önemli etki sahibi olabilir.


 Fabio Capello'nun Dünya Kupası'nda ki başarısızlığını takımın yorgunluğuna bağlamasınından günler sonra, antrenör ve idarecilere oyuncunun güncel performans kapasitesi ve yorgunluk seviyesi hakkında bilgi verecek bir çalışa başlatıldı.

Newcastle United Football Kulübü'nin sponsorlarından olduğu projede, doktora öğrencisi Richard Akenhead bir oyuncunun çalışma yükü ve zindelik seviyesini ölçmek için yeni bir teknoloji kullandı.

Richard GPS ve akselerometreleride içeren son teknolojiyi kullanarak idman yükü hakkında eş zamanlı veri toplamak ve idmanın gerginlikleri ile sınırlarını tespit etmek için GPS ve minyatür akselerometreleri de içeren teknolojiler kullandı.

Richard'a göre: "GPS  sayesinde oyuncuların mesafe alış hızlarını ölçebiliriz, ayrıca aldıkları mesafe ile gittikleri yönü, hangi sıklık ile depar attıklarını, ve toparlanma için gereken yüksek hızda koşma yoğunluğunu..''

"..ve etkinliğin antrenman ve karşılaşma sırasındaki seyrini ve sonraki performans aktivitesi üzerindeki etkilerini anlayabiliriz.''

Araştırmasında, Richard performans testlerinden ve tüm yıl boyunca haftada iki kez ölçülen kalp atışı değerlerini de içeren fiziksel durumun anlık görüntülenmelerinden yararlandı. Bu sayede sporcunun fiziksel enerji durumunu ve yorgunluk derecesini ölçmeyi amaçlıyordu.

Şu anda elde ne yazıkki üst sınıf futbol branşı sporcularının fiziksel ihtiyaçları ve bu ihtiyaçların tüm sezon boyunca o futbolcuların performanslarına etkisini anlayabilmek için sınırlı miktarda bilgi bulunmakta.

Fakat her geçen gün gelişen yöntemin başta Newcastle United kulübü sporcuları ve sonrasında dünyada tüm futbol branşı sporcularının çalışma şekillerinde büyük değişiklikler yapması bekleniyor.

Richard dedi ki: "Her zaman guclu ve pratik yaklasimli bir arastirma yapmak isterdim. Bu calisma, sporcularin ve antrenorlerin, idman yuku ve yorgunluk arasindaki optimum dengenin saglanmasi, ve dolayisi ile asiri idman uygulamasinin ve performans kaybinin engellenmesi, ve bu sayede sakatlanma riskinin azaltilmasi konularinda bilgilendirilmesini saglayarak, gercek zaman uygulamasina sahip olacak.''

Richard Northumbria Universitesi'nin Uygulamali Spor ve Antrenman bolumunden onur derecesi ile 2009 yilinda mezun olmus, ve ulkenin her tarafindan 140 aday arasindan doktora ogrencisi olarak secilmistir.

Uyari: Bu makale tibbi tavsiye, tani veya tedavi amaci gutmemektedir. Burada yer alan gorusler Elips Spor Muhendisligi'nin ve onun calisanlarinin goruslerini yansitmamaktadir.