Diğer Diller İçin
Egzersiz öncesi nasıl
»  Egzersiz öncesi nasıl -

EGZERSİZ ÖNCESİ NASIL BESLENMELİ?

  Hepimiz, idmandan bir saat önce bir şey yemenin veya içmenin kötü bir fikir olduğu fikrini duymuşuzdur. Bu fikrin gereğini yerine getirmenin bir zararı olmadığı gibi, tüm hikayeyi de anlatmadığı açıktır. Çalışmadan hemen önce tüketilmeleri halinde performansı düşüren, hatta kramp ve kasılmalara yol açan yiyecek ve içecekler mevcuttur. Fakat, idman öncesi tüketilerek sporcunun performansını arttırıcı ürünlerde bulunmaktadır.-an azından zarar vermeyen- Önemli olan gıdaların az miktarda, ve ne oldukları bilinerek tüketilmeleridir. Aşağıda şu anda uzmanlar tarafından bu konu hakkında varılmış olan ortak karar bulunmaktadır.

1. Fazla değil, kararında: İşte asla yapmamamız gereken bir şey: Egzersizden önce büyük miktarlarda yiyecek ve/veya içecek tüketimi. Gıdanın ne olduğundan bağımsız olarak, eğer idman öncesi yüklü miktarda tüketilirse, zarar verecektir. Ne yaparsanız yapın, çalışma öncesi büyük yemeklerden uzak durun. Ama eğer yediyseniz, idmana kadar en az 2 saat ara olmasına özen gösterin. 4 saat daha da yararlı olacaktır.

2. Karbonhidratlara odaklanın: İdman öncesi karbonhidrat almak için uygun bir zaman periyodudur. Ama bunu yaparken tabiiki, alınan karbonhidratların kalitesine dikkat etmek gerekir. Yoğun şekilde proseslenerek yapaylaştırılmış şekerli atıştırmalıklardan uzak durun. Onlar sizi yavaşlatacak; ayrıca zihin bulanıklığı, sersemlemişlik hissi verecektir. Onların yerine, yüksek şeker içeren meyveler, doğal, tahıllı ekmekler, ve sağlıklı enerji ürünleri tüketin.

3. Yağlardan uzak durun: Yüksek yağ içeren besinlerden uzak durun. Çünkü böyle besinler, sindirilmeleri zor olduğu için, sindirilme esnasında kaslarınızdan ve beyninizden önemli miktarda kan çalacaktır, bu da performansınızı azaltacaktır. Kızarmış patates, patates cipsi, şekerlemeler ve pastane tatlılarından uzak durun, yoksa sonuçlarına katlanırsınız.

4. Kafein kullanmayın: Kafein'in sportif performansınızı arttırdığı yönünde bir dedikodu dolaşıyor ortalıkta. Fakat en iyi söyleyişle bu şüpheli bir iddiadır. Kafein sizi koltuğunuzdan kaldırıp çalışmaya başlatmak için iyi bir yardımcıdır, ancak iş gerçek idmana geldiğinde, pek yararlı olduğu söylenemez. Aslında, kafein doğal bir diyüretik(idrar söktürücü) olduğundan, vücudunuzun hızla su kaybetmesine yol açar. Ayrıca, idman öncesi yüklü miktarda tüketilen kafeinin, baş ağrısı ve kramplara yol açtığı bilinmektedir.