Diğer Diller İçin
Elips Spor → *Yük emniyeti matları
*Yük emniyeti matlarıYük emniyeti matları

   Yük güveliğinin önemli parçası olan matlar, araçta yükün altına serilerek yapılan uzun ve zorlu yolculukta oluşan momentler nedeniyle yükün kaymasını önler.

   Kaymazlık matları matları yük indirilirken oluşan gerilmeleri azaltır, ve kayışlar ile birlikte yüklerin taşıt ile birlikte kapalı bir form oluşturmasına yardımcı olur. Kaymazlık etkisi özellikle aracın momentumuna dayanıksız olan yüklerin sabitlenmesi için yararlıdır. Matlar ve kayışlar ruloların kolaylıkla açılması ve istenilen ölçülerde kesilebilmeleriyle çabuk ve kolay uygulanabilir. Dayanıklı ve tekrarlanan kullanıma uygundurlar.

Ürünü doğru şekilde emniyete almamanın olası sonuçları

   Nakil aracı hareket halindeyken, ürün üzerinde hızlanma, frenleme, viraj alma yolları ile oluşan ileri, geri, ve merkezden dışa doğru güçler yük üzerinde baskı yaratır. Sonuç olarak, yük kayabilir, ve hem araca, hem de çevredeki diğer araçlara ve mallara büyük zarar verebilir. Örneğin, ani ve sert frenleme esnasında yük öne kayarak aracın ara bölmesinden içeri girebilir, ve sürücünün hayatı için bir tehdit oluşturabilir. Tehlike ayrıca kaymış haldeki ürünlerin boşaltımı sırasında da ortaya çıkar. Yük çoğunlukla araçtan kayıp düşer, ve o sırada oradan geçmekte olan diğer sürücüler için bir tehdit oluşturur.

   Doğru şekilde emniyete alınmamış ürünler çoğunlukla kendilerine de zarar verirler. Sadece Almanya'da, bu şekilde oluşan kazalar kişileri ve şirketleri yüz milyonlarca avro zarara uğratmaktadır. Doğru şekilde emniyete alınmamış yükler nedeniyle oluşan kazalar, ağır vasıtalda oluşan toplam kazaların %20'sini oluşturur.

Kaymazlık matları ve şeritleri hakkında ekonomik açıklama

   Ekonomik olarak, Regupol® anti-slip matları ve şeritleri PU bağlayıcı ile bağlanmış lastik granüllerden oluşur. Bu şekilde yük emniyetinin sağlanması, diğer yük emniyet sağlama şekillerine göre avantajlıdır.

   Kaydırmazlık matları neredeyse anında uygulanır, çünkü en basit şekilde rulosu açılıp yükün altına serilerek uygulanır. Bu sayede yükleme zamanından kazandırır. Benzer ürünlere göre ömürleri çok daha uzundur, ve tekrar tekrar kullanılabilirler, bu sayede yük ve/veya sefer üzerindeki sabit maliyetlerin azaltılmasını sağlarlar.

İlintili Bilgi