Diğer Diller İçin
Elips Spor → Squash
Squash   Kökeni 1500'lü yılların Fransa'sına dayanan bu spor, insanların eğlence amacıyla duvara top çarptırmasıyla başladı. Oyun asıl popülerliğini 1886 yılında İngiltere'de Harrow School öğrencilerinin kendi sahalarının boşalmalarını beklerken oyalanmak amacıyla duvara top atmalarıyla kazanmış ve oyun, bundan sonraki süreçte geliştirilmiştir. Oyunun ilk kortları bu okulda yapıldı ve topun doğal malzemesi kauçuk oldu.

   Türkiyede squash sporu, "Gelişmekte Olan Spor Branşları Federasyonu"na bağlı olarak faaliyet göstermektedir. İlk hakemler Ataşehir' de yapılan kursla 18 hakem mezun olmuştur.

   Oynandığı saha bir tarafı açık, üstü kapalı bir küpü andırır. Bu saha normal bir tenis sahasından daha küçük boyutlara sahip olup, zemini parke ve duvarları özel alçı veya tahtadandır.

   Giysi ve raket bakımından tenise benzer ancak; Squash'in topu tenis topundan daha küçük boyutlara sahiptir ve kauçuktan yapılmıştır. Çapı 4 cm, ağırlığı ise 24 gramdır ve topun içerisinde bir damla sıvı bulunur.

   Elips, squash branşında, tüm sahayı bir kit halinde sunduğu gibi, cam kapı, zemin, tavan ve/veya duvar kaplaması, duvar çizgileri'ni de ayrı ayrı sunmaktadır.

Kaynak: Wikipedia


Bazı referanslarımız;
»  İstanbul&İstanbul evleri 2001    »  Mayadrom fitness center  2001   

İlintili Bilgi

Makale & Linkler